zachmurzenie duże
22°
22°
niedziela
Reklama
UG Wierzchlas
“Święty Mikołaj na Kresach 2023” w Kraszkowicach
06 października 2023 r. | 13:12
0

1 października 2023 r. w Kraszkowicach miała miejsce uroczystość zawarcia umowy o współpracy partnerskiej pomiędzy Gminą Wierzchlas a litewską Gminą Rukojnie.

Jak to się zaczęło?

W listopadzie zeszłego roku, w ramach akcji charytatywno-patriotycznej „Święty Mikołaj na Kresach”, której inicjatorem i organizatorem jest od wielu lat ks. Ryszard Umański – prezes i założyciel Towarzystwa Patriotycznego „Kresy” w Częstochowie, uczniowie ze szkoły w Kraszkowicach i dwóch szkół częstochowskich spakowały i osobiście zawiozły 1000 paczek dzieciom z polskich szkół na Litwie. Szkoła w Kraszkowicach była koordynatorem akcji przy współudziale szkół z powiatu wieluńskiego i całego województwa łódzkiego. Uczniom w podróży na Litwę towarzyszyli nauczyciele, opiekunowie, przedstawiciele instytucji samorządowych i kulturalnych.

 W trakcie tego pobytu Elżbieta Jajczak, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kraszkowicach i propagatorka akcji na naszym terenie oraz Janina Soltanovičieniė, dyrektor Szkoły w Kiwiszkach, podpisały porozumienie o współpracy szkół.

Pani Ela Jajczak będąc na Liwie miała okazję opowiedzieć o przychylności wójta Gminy Wierzchlas, co do akcji mikołajowej i możliwości podjęcia współpracy pomiędzy naszą a litewską Gminą Rukojnie. Rozmowy te doprowadziły do podjęcia decyzji o sformalizowaniu wzajemnych stosunków między gminami Wierzchlas i Rukojnie. Podczas wizyty w szkole w Rukojniach, Beata Marczak, sekretarz/zastępca wójta Gminy Wierzchlas,  wręczyła tamtejszym władzom samorządowym list intencyjny, zapraszający do współpracy.

I tak, w następstwie tych wydarzeń, dnia 1 października 2023 r.  w sali konferencyjnej Pokoje KING w Kraszkowicach, w obecności przedstawicieli mieszkańców Gminy Wierzchlas, władz samorządowych, zaproszonych gości, doszło do zawarcia umowy porozumienia o współpracy obu gmin, teraz już partnerskich. Mamy nadzieję, że ta współpraca stworzy podstawy do wzajemnych stosunków kulturowych, gospodarczych i społecznych oraz kontaktów na różnych płaszczyznach.

Delegacja litewska:

Władysław Kondratowicz, dyrektor administracji rejonu Wileńskiego;

Anżeła Stankiewicz, starosta gminy Rukojnie;

Renata Mickiewicz, starosta gminy Mickuny;

Janina Sołtanowiczienie, dyrektor szkoły podstawowej w Kiwiszkach;

Wanda Masłowska, administrator Wielofunkcyjnego ośrodka kultury w Rudominie filii w Rukojniach; kierowniczka zespołu wokalnego „Echo”;

Alina Juckiewicz, nauczyciel zajęć pozalekcyjnych w gimnazjum w Rukojniach; członkini zespołu wokalnego „Echo”. /UG, Andżelika Kucharska-Bociąga/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *