bezchmurnie
13°
13°
czwartek
Reklama
Nie daj się oszukać
12 lipca 2021 r. | 12:05
0

Wieluńscy mundurowi w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu prowadzą różnego rodzaju akcje informacyjne, których głównym celem jest uświadomienie przede wszystkim osób starszych w kwestii grożących im niebezpieczeństw ze strony oszustów. 07 lipca 2021 roku na terenie Wielunia mundurowi rozdawali ulotki seniorom przestrzegając przed oszustami wyłudzającymi pieniądze metodą na tzw. wnuczka czy policjanta.

Wieluńscy mundurowi przestrzegają przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. wnuczka czy policjanta. Kiedy starsza osoba odbiera telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów działających metodą na tzw. wnuczka, często przekazuje przestępcom oszczędności całego życia. Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych na temat grożących im niebezpieczeństw ze strony oszustów. Wieluńscy mundurowi w różny sposób docierają do osób starszych, aby przestrzegać ich przed oszustwami. 07 lipca 2021 roku policjanci na terenie miasta rozdawali mieszkańcom ulotki, przekazując im cenne wskazówki, co należy zrobić aby nie paść ofiarą oszustwa. W trakcie rozmów nie zabrakło również porad w jaki sposób zabezpieczyć mieszkanie, czy dom aby uniknąć włamania.

Jak dzialają oszuści!

  • Sprawcy oszustw metodą „na policjanta” wykonują połączenie telefoniczne do potencjalnej ofiary i wywierają na niej presję czasu.
  • Przebiegli oszuści nie dają chwili na zastanowienie się lub sprawdzenie informacji o ich tożsamości.
  • Przekonują ofiary, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców.
  • Przestępcy podając się za funkcjonariuszy Policji, często grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował.
  • Zawsze po przekazaniu oszczędności kontakt się urywa, a przestępcy znikają z wyłudzonymi pieniędzmi.

Co musisz zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów!

  • Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie daj się zmanipulować!
  • Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.
  • Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta.
  • Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.

Zapamiętaj!

Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie!
Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania.
Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu.

Zachowaj czujność. Jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego. Jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom  /KPP w Wieluniu/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *