zachmurzenie duże
poniedziałek
Reklama
KPP w Wieluniu
Obchody 82. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej
01 września 2021 r. | 13:55
0

1 września 2021 roku o godzinie 4.40 w Wieluniu rozpoczęły się obchody 82. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Szczególną rangę tegorocznym uroczystościom nadała wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Wśród zaproszonych gości był również I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Tomasz Olczyk. wraz z Komendantem Powiatowym Policji w Wieluniu insp. Grzegorzem Liburą.

Tuż przed rozpoczęciem uroczystości rozległ się dźwięk syren alarmowych, przypominający o ataku na pogrążone we śnie miasto oraz zabił dzwon "Pamięć i przestroga". Następnie na Placu Legionów odbyły się poranne uroczystości upamiętniające pierwsze ofiary II Wojny Światowej. Byli to bezbronni mieszkańcy Wielunia, którzy zginęli w wyniku celowego bombardowania przez niemieckie lotnictwo obiektów cywilnych, w tym miejscowego szpitala Wszystkich Świętych. Podczas uroczystości oddano cześć ofiarom zbrodniczego bombardowania Wielunia. Po oficjalnych wystąpieniach delegacje z udziałem głowy państwa złożyły kwiaty w trzech miejscach upamiętniających bombardowanie miasta: na ruinach zbombardowanej fary, przed pomnikiem dawnej synagogi oraz przed dawnym szpitalem Wszystkich Świętych.

Podczas uroczystych obchodów garnizon łódzki reprezentował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi nsp. Tomasz Olczyk. wraz z Komendantem Powiatowym Policji w Wieluniu insp. Grzegorzem Liburą. W ten sposób mundurowi oddali hołd mieszkańcom Wielunia, którzy byli pierwszymi ofiarami nalotu na miasto.

W trakcie całego wydarzenia policjanci wspólnie z przedstawicielami innych służb, dbali o bezpieczeństwo uczestników uroczystości oraz pilnowali porządku, by obchody przebiegały sprawnie i bez zakłóceń. Mundurowi zabezpieczyli również trasę przejazdu kolumny prezydenckiej, ponadto dbali o płynność ruchu na drogach. Zabezpieczenie wizyty głowy państwa wymagało od policjantów precyzyjnego i profesjonalnego przygotowania. /KPP w Wieluniu/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *