zachmurzenie duże
poniedziałek
Reklama
fot. Starostwo Powiatowe w Wieluniu
Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
19 lipca 2021 r. | 12:23
0

12 lipca 2021 r. obchodziliśmy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Miejsce upamiętniające mieszkańców okolicznych wsi powiatu wieluńskiego, którzy zginęli z rąk hitlerowskich Niemiec znajduje się w miejscowości Dębina w gminie Osjaków.

Obelisk "Ku czci zamordowanych rodaków przez żołnierzy hitlerowskich Niemiec w dniu 3 września 1939 r." został uroczyście odsłonięty w dniu 1 września 2017 r. W miejscu położenia obelisku hitlerowscy żołnierze w dniu 3 września 1939 r. zamordowali 7 mężczyzn - mieszkańców gminy Osjaków i Biała. Byli to:

Walenty Jędrasik (zam. Kolonia Raducka, gm. Osjaków),
Jan Kostrzewa (zam. Stanisławów, gm. Osjaków),
Stanisław Nowakowski (zam. Naramice, gm. Biała),
Józef Olak (zam. Kolonia Raducka, gm. Osjaków),
Franciszek Piskorski (zam. Naramice, gm. Biała),
Franciszek Podemski (zam. Naramice, gm. Biała),
Józef Uryszek (zam. Kolonia Raducka, gm. Osjaków).
W obchodach udział wzięli m.in.: Poseł na Sejm RP Paweł Rychlik, Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Andrzej Chowis, Starosta Wieluński Marek Kieler, radni Rady Powiatu w Wieluniu Waldemar Borczyk, Sebastian Jasiński i Andrzej Stępień, Wójt Gminy Biała Aleksander Owczarek, Wójt Gminy Osjaków Jarosław Trojan wraz z zastępcą wójta Gminy Osjaków Renata Kostrzycka, Wójt Gminy Mokrsko Zbigniew Dąbrowski, Wójt Gminy Konopnica Grzegorz Turalczyk, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Osjaków Sylwia Walczak wraz z radną Rady Gminy Osjaków Bronisławą Felusiak oraz dwa sztandary Polskiego Stronnictwa Ludowego z Gminy Osjaków i Gminy Konopnica.

Uroczystość uświetnił występ Zespołu Pieśni Ludowej z Dębiny. /Starostwo Powiatowe w Wieluniu/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *